HS code 8205: Tarifenin başka pozisyonlarında yer almayan el aletleri (camcı elmasları dahil); kaynak lambaları; mengeneler, vida mengeneleri ve benzerleri (makinalı aletlerin veya su jeti kesme makinalarının aksam, parça veya teferruatlarını teşkil edenler hariç), örsler, portatif demirci ocakları; el ile veya pedalla işleyen çatkılarıyla birlikte bileğiler

Heading 8205 is in chapter 82 (Tools, cutlery, spoons and forks of base metal) of the 2026 Turkish Customs Tariff and has 16 twelve-digit GTİP codes. International HS codes (first 6 digits): 8205.10, 8205.20, 8205.30, 8205.40, 8205.51, 8205.59, 8205.60, 8205.70, 8205.90. Descriptions below are the official Turkish texts.

8205.10Delme, diş veya yiv açma aletleri

  • 8205.10.00.00.11 Matkaplar
  • 8205.10.00.00.12 Diş veya yiv açma aletleri
  • 8205.10.00.00.19 Diğerleri

8205.20Çekiçler ve balyozlar

  • 8205.20.00.00.11 Çekiçler
  • 8205.20.00.00.12 Balyozlar

8205.30Rendeler, keskiler, oluklu keskiler ve ağaç işlemeye mahsus benzeri kesici aletler

  • 8205.30.00.00.00 Rendeler, keskiler, oluklu keskiler ve ağaç işlemeye mahsus benzeri kesici aletler

8205.40Tornavidalar

  • 8205.40.00.00.00 Tornavidalar

8205.51Elle kullanılan diğer aletler (camcı elmasları dahil) › Ev işlerinde kullanılanlar

  • 8205.51.00.00.00 Ev işlerinde kullanılanlar

8205.59Elle kullanılan diğer aletler (camcı elmasları dahil) › Diğerleri

  • 8205.59.10.00.00 Duvarcı, dökümcü, çimentocu, alçı işçisi ve ressamlar için aletler
  • 8205.59.80.00.11 Diğerleri › Gres tabancaları
  • 8205.59.80.00.12 Diğerleri › Patlama kartuşu yardımıyla çalışan takoz, kama vs. yi tesbit etmeye veya perçinlemeye mahsus aletler (tabancalar)
  • 8205.59.80.00.19 Diğerleri › Diğerleri

8205.60Kaynak lambaları

  • 8205.60.00.00.00 Kaynak lambaları

8205.70Mengeneler, vida mengeneleri ve benzerleri

  • 8205.70.00.00.00 Mengeneler, vida mengeneleri ve benzerleri

8205.90Diğerleri (Bu pozisyonun iki veya daha fazla alt pozisyonunda yer alan ürünlerden meydana gelen takım halinde eşya dahil)

  • 8205.90.10.00.00 Örsler; portatif demirci ocakları; el ile veya pedalla işleyen çatkıları ile birlikte bileğiler
  • 8205.90.90.00.00 Bu pozisyonun iki veya daha fazla alt pozisyonunda yer alan ürünlerden meydana gelen takım halinde eşya

Shipping this product abroad?

Compare UPS, FedEx, DHL, Aramex and PTT prices to 220+ countries without an account. In the Kargobaz panel the HS code field searches this tariff as you type and our assistant suggests the right code for your product.

Other headings in chapter 82

Source: Turkish Customs Tariff 2026 (Ministry of Trade). For information only; the binding classification of a product is made by customs.

We use cookies to improve your experience on our site. They also allow us to analyze user behavior in order to constantly improve the website for you. Site policies can be accessed from Privacy Policy and Cookie Policy links.
Payment Method: Credit Card
Please do not manually close/refresh this page. It will close automatically depending on your transaction process.
Confirm Delete
Are you sure you want to delete this item?
Storage Expiration Warning
Some of the packages in the warehouse may be close to expiry or have expired. Please check your packages.
WhatsApp