HS code 8543: Bu Fasılın başka pozisyonlarında yer almayan veya belirtiImeyen kendine has bir fonksiyonu olan elektrikli makina ve cihazlar

Heading 8543 is in chapter 85 (Electrical machinery and equipment, sound and image devices) of the 2026 Turkish Customs Tariff and has 25 twelve-digit GTİP codes. International HS codes (first 6 digits): 8543.10, 8543.20, 8543.30, 8543.40, 8543.70, 8543.90. Descriptions below are the official Turkish texts.

8543.10Tanecik hızlandırıcıları

  • 8543.10.00.00.00 Tanecik hızlandırıcıları

8543.20Sinyal jeneratörleri

  • 8543.20.00.00.00 Sinyal jeneratörleri

8543.30Elektrolizle kaplama, elektroliz veya elektroforez için makina ve cihazlar

  • 8543.30.40.00.00 Sadece veya esas itibarıyla baskılı devrelerin üretiminde kullanılan türde elektrolizle kaplama ve elektroliz makinaları
  • 8543.30.70.00.00 Diğerleri

8543.40Elektronik sigaralar ve benzeri kişisel elektrikli buharlaştırıcı cihazlar

  • 8543.40.00.00.00 Elektronik sigaralar ve benzeri kişisel elektrikli buharlaştırıcı cihazlar

8543.70Diğer makina ve cihazlar

  • 8543.70.01.00.00 Telgraf veya telefon cihazlarına ve aletlerine veya telgraf veya telefon ağlarına bağlanmak üzere tasarlanmış eşyalar
  • 8543.70.02.00.00 Mikrodalga yükselteçler
  • 8543.70.03.00.00 Video oyun konsolları için kablosuz kızılötesi uzaktan kumanda cihazları
  • 8543.70.04.00.00 Dijital uçuş bilgi kaydedicileri
  • 8543.70.05.00.00 Metin, sabit görüntü veya ses dosyalarını kayıt etme ve yeniden vermeye mahsus taşınabilir, pille çalışan, elektronik okuyucular
  • 8543.70.06.00.00 Ses miksajı için kablolu veya kablosuz ağlara bağlanabilen dijital sinyal işlemcileri
  • 8543.70.07.00.00 Esas olarak çocuklar için dizayn edilmiş taşınabilir interaktif elektronik eğitim cihazları
  • 8543.70.08.00.00 Elektron mikroskopları için numunelerinden ve numune tutucularınından organik kirleticilerin temizlenmesi için kullanılan plazma ile temizleme makineleri
  • 8543.70.09.00.00 Gösterge alanındaki dokunma hareketinin varlığını ve yerini algılayan, gösterge içeren bir cihaza takılmak için tasarlanmış, gösterge özelliği olmayan, dokunmatik veri giriş cihazları (touch screen)
  • 8543.70.10.00.00 Tercüme veya sözlük fonksiyonlu elektrikli makinalar
  • 8543.70.30.00.00 Anten yükselteçleri
  • 8543.70.50.00.00 Güneş yatakları, güneş lambaları ve güneşlenmeye mahsus benzeri teçhizat
  • 8543.70.60.00.00 Çitlere elektrik verici cihazlar
  • 8543.70.90.00.11 Diğerleri › Maden dedektörleri
  • 8543.70.90.00.15 Diğerleri › Infrared ile çalışan uzaktan kumanda cihazları (remote control)
  • 8543.70.90.00.16 Diğerleri › Kablosuz ateşleme/tetikleme sistemleri
  • 8543.70.90.00.19 Diğerleri › Diğerleri

8543.90Aksam ve parçalar

  • 8543.90.10.00.00 Hidrojen veya oksijen üretimi için su elektroliz makinelerine mahsus yığılmış galvanik hücre montajları
  • 8543.90.90.10.00 Diğerleri › Elektronik mikro montajlar
  • 8543.90.90.90.00 Diğerleri › Diğerleri

Shipping this product abroad?

Compare UPS, FedEx, DHL, Aramex and PTT prices to 220+ countries without an account. In the Kargobaz panel the HS code field searches this tariff as you type and our assistant suggests the right code for your product.

Other headings in chapter 85

Source: Turkish Customs Tariff 2026 (Ministry of Trade). For information only; the binding classification of a product is made by customs.

We use cookies to improve your experience on our site. They also allow us to analyze user behavior in order to constantly improve the website for you. Site policies can be accessed from Privacy Policy and Cookie Policy links.
Payment Method: Credit Card
Please do not manually close/refresh this page. It will close automatically depending on your transaction process.
Confirm Delete
Are you sure you want to delete this item?
Storage Expiration Warning
Some of the packages in the warehouse may be close to expiry or have expired. Please check your packages.
WhatsApp