HS code 8432: Toprağı hazırlamaya, işlemeye ve ekmeye mahsus tarla ve bahçe tarımında veya ormancılıkta kullanılan makina ve cihazlar; çimenlikler ve spor sahaları için silindirler

Heading 8432 is in chapter 84 (Boilers, machinery and mechanical appliances) of the 2026 Turkish Customs Tariff and has 25 twelve-digit GTİP codes. International HS codes (first 6 digits): 8432.10, 8432.21, 8432.29, 8432.31, 8432.39, 8432.41, 8432.42, 8432.80, 8432.90. Descriptions below are the official Turkish texts.

8432.10Pulluklar

  • 8432.10.00.00.00 Pulluklar Adet

8432.21Tırmıklar, skarifikatörler, kültivatörler, zararlı otları ayıklayan makinalar, çapa makinaları › Diskli tırmıklar (diskorolar)

  • 8432.21.00.00.00 Diskli tırmıklar (diskorolar) Adet

8432.29Tırmıklar, skarifikatörler, kültivatörler, zararlı otları ayıklayan makinalar, çapa makinaları › Diğerleri

  • 8432.29.10.00.11 Skarifikatörler ve kültivatörler › Skarifikatörler Adet
  • 8432.29.10.00.12 Skarifikatörler ve kültivatörler › Kültivatörler Adet
  • 8432.29.30.00.00 Tırmıklar Adet
  • 8432.29.50.00.00 Toprak frezeleri (rötovatörler) Adet
  • 8432.29.90.00.11 Diğerleri › Gübreli çapa makinaları Adet
  • 8432.29.90.00.19 Diğerleri › Diğer çapa makinaları Adet
  • 8432.29.90.00.21 Diğerleri › Tırmıklı merdaneler Adet
  • 8432.29.90.00.29 Diğerleri › Diğer merdaneler Adet
  • 8432.29.90.00.39 Diğerleri › Diğerleri Adet

8432.31Ekim ve dikim makinaları › Toprağı sürmeden doğrudan ekim ve dikim yapanlar

  • 8432.31.00.00.00 Toprağı sürmeden doğrudan ekim ve dikim yapanlar Adet

8432.39Ekim ve dikim makinaları › Diğerleri

  • 8432.39.11.00.11 Ekim makinaları › Merkezden tahrikli hassas ekim makinaları › Mekanik olanlar (mibzer) Adet
  • 8432.39.11.00.12 Ekim makinaları › Merkezden tahrikli hassas ekim makinaları › Pnömatik olanlar (mibzer) Adet
  • 8432.39.19.00.00 Ekim makinaları › Diğerleri Adet
  • 8432.39.90.00.11 Tek dane ve yumru ekim makinaları ve fide ve fidan dikim makinaları › Tek dane ekim makinaları Adet
  • 8432.39.90.00.12 Tek dane ve yumru ekim makinaları ve fide ve fidan dikim makinaları › Yumru dikim makinaları Adet
  • 8432.39.90.00.13 Tek dane ve yumru ekim makinaları ve fide ve fidan dikim makinaları › Fide dikim makinaları Adet
  • 8432.39.90.00.14 Tek dane ve yumru ekim makinaları ve fide ve fidan dikim makinaları › Fidan dikim makinaları Adet

8432.41Gübreleme makina ve cihazları › Hayvan gübresi dağtıcıları

  • 8432.41.00.00.00 Hayvan gübresi dağtıcıları Adet

8432.42Gübreleme makina ve cihazları › Diğer gübre dağıtıcıları

  • 8432.42.00.00.00 Diğer gübre dağıtıcıları Adet

8432.80Diğer makina ve cihazlar

  • 8432.80.00.00.11 Çimenlikler ve spor sahaları için silindirler
  • 8432.80.00.00.12 Taş parçalarını sökme, toplama makinaları
  • 8432.80.00.00.19 Diğerleri

8432.90Aksam ve parçalar

  • 8432.90.00.00.00 Aksam ve parçalar

Shipping this product abroad?

Compare UPS, FedEx, DHL, Aramex and PTT prices to 220+ countries without an account. In the Kargobaz panel the HS code field searches this tariff as you type and our assistant suggests the right code for your product.

Other headings in chapter 84

Source: Turkish Customs Tariff 2026 (Ministry of Trade). For information only; the binding classification of a product is made by customs.

We use cookies to improve your experience on our site. They also allow us to analyze user behavior in order to constantly improve the website for you. Site policies can be accessed from Privacy Policy and Cookie Policy links.
Payment Method: Credit Card
Please do not manually close/refresh this page. It will close automatically depending on your transaction process.
Confirm Delete
Are you sure you want to delete this item?
Storage Expiration Warning
Some of the packages in the warehouse may be close to expiry or have expired. Please check your packages.
WhatsApp